Zakończony

XII KONKURSIE GWAR 2015 "Po cieszyńsku, po obu stronach Olzy" Cieszyn – Czeski Cieszyn

Opis konkursu

Każdy uczestnik lub grupa, winni zaprezentować tekst mówiony prozą lub wierszem w gwarze cieszyńskiej używanej w subregionie, który reprezentują.
Uczestnicy reprezentujący jedną placówkę edukacyjną lub kulturalną winni zaprezentować teksty gwarowe różnych autorów.
Preferowane będą teksty poznawcze opisujące różne aspekty materialnego i niematerialnego (duchowego) dziedzictwa kulturowego Śląska Cieszyńskiego, w tym obrzędy i zwyczaje doroczne oraz rodzinne, obyczaje, budownictwo ludowe, sprzętarstwo i przedmioty wyposażenia domu mieszkalnego, narzędzia rolnicze, pożywienie, stroje, zajęcia gospodarcze, byłe miejsca pracy i nauki, autentyczne wydarzenia z przeszłości, historie nawiązujące do współczesnych przeobrażeń w życiu lokalnych społeczności itp.
Ważnym elementem występu winien być autentyczny strój, używane rekwizyty oraz poprawność interpretacyjna, rozumienie wygłaszanych kwestii, także intonacja. Opiekunowie proszeni są o właściwe dobieranie tekstów i treści, dostosowanych do wieku dziecka i ucznia.
Występowi może towarzyszyć gra na instrumencie muzycznym, ale wyłącznie w wykonaniu prezentującego się uczestnika – kat. I - IV lub kat. V - grupy (bez osób trzecich). Nie powinna ona jednak zdominować występu!
Wskazane jest, by uczestnik nie rozpoczynał prezentację od przedstawienia się, gdyż imię i nazwisko uczestnika, informację o tytule i autorze utworu oraz o tym, kto go przygotowywał do występu, zapowie konferansjer.

Nagrody

a. Każdy uczestnik otrzyma po występie w eliminacjach - „Dyplom za udział w konkursie”.
b. Laureaci I, II, III miejsca i wyróżnieni uczestnicy z I, II, III, IV kategorii otrzymują indywidualne dyplomy i nagrody rzeczowe.
c. Laureaci I, II, III miejsca i wyróżnieni uczestnicy z V kategorii otrzymują dyplomy i nagrody rzeczowe jako grupa.
d. Jury ma prawo nie przyznawać miejsc lub przyznawać równorzędne nagrody.
e. Puchary i specjalne wyróżnienia mogą otrzymać placówki i indywidualni uczestnicy wytypowani i wyróżnieni przez jury, organizatorów, sponsorów i patronów konkursu.
f. Laureaci konkursu będą zapraszani do udziału w prestiżowych imprezach folklorystycznych (m. in. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Gorolski Święto”, Dzień Tradycji i Stroju Regionalnego, „Skarby z cieszyńskiej trówły”).

Przejdź do strony z konkursem

Nadesłane przez: murraya

Podobne konkursy

Brak komentarzy.