Zakończony

Konkurs "Ada Lovelace była ZEN"

Opis konkursu

Konkurs trwa od: 10.12.2012 do: 17.12.2012

Organizatorem konkursu jest serwis zenbox.pl.
Ada Lovelace znana była z dwóch rzeczy: za swoich czasów głównie z tego, że jej ojcem był Lord Byron (kariera naukowa to trochę późniejsze dzieje) i ze swoich zainteresowań. Aktywnie zgłębiała matematykę, a krótko po poznaniu tzw. ojca maszyn, Charlesa Babbage’a, przełożyła dla niego rozprawę na temat jego nowego urządzenia - maszyny analitycznej (znanej również jako maszyna różnicowa). Ada dorzuciła co nieco od siebie na temat tego, jak można wykorzystać te liczby i jej notatki traktuje się jako pierwszy zapis programu komputerowego (sama autorka zakładała, że można z ich pomocą tworzyć grafikę/muzykę, jeżeli odpowiednio zaprogramuje się maszynę). Całość skończyła się jednak średnio - Babbage nie dostał dofinansowania, natomiast Ada popadła w uzależnienie od hazardu (co nie zmienia faktu, że jej umysł wciąż pracował na najwyższych obrotach i wyprzedzał epokę).

I właśnie tutaj wkracza "Maszyna różnicowa" - czyli jeden z najwybitniejszych wiktoriańskich kryminałów bezpośrednio związany z pierwszym dziełem programistycznym. Książka ta, napisana przez Bruce’a Sterlinga i Williama Gibsona, opisuje dokładnie sytuację, do której by doszło, gdyby maszyna Babbage’a została wprowadzona do masowej produkcji… a Ada zwariowała po zostaniu najważniejszą osobą w państwie. W pakiecie: tajemnicze morderstwo, wojna secesyjna w tle i dość poważny konflikt polityczny.

Co zrobić, żeby otrzymać od nas prezent pod choinkę w postaci tej pasjonującej klasyki gatunku? Odpowiedzieć na dwa pytania do północy GMT +1 (wolimy doprecyzować) do 17.12. Wyniki ogłosimy na blogu ok. dwa dni później.

Pytania i formularz odpowiedzi znajdują się pod tym linkiem: http://blog.zenbox.pl/konkurs

Nagrody:
"Maszyna Różnicowa" B. Sterlinga i W. Gibsona

Chcesz wziąć udział w konkursie?
Kliknij TUTAJ.

Konkurs nadesłany przez Field. Serdecznie Dziękujemy!!!
Dodał pionas

Nadesłane przez: Field

Brak komentarzy.